MTK Budapest

2010.08.11. 12:47

Az MTK Budapestet 1888-ban alapították. A fővárosi klub a 20. századtól kezdve említendő a magyar nagy csapatok között, és azóta szinte folyamatosan tagja az első osztály mezőnyének, az egyesület bajnoki, illetve kupa aranyérmeket összevetve a Ferencváros mögött és az Újpest előtt a második legeredményesebb csapat a magyar labdarúgás 1901 óta írandó történelmében.

A magyar bajnoki aranyérmet 23 alkalommal sikerült elhódítaniuk, a dobogó második fokára 20-szor állhattak fel, míg bronzéremig 16 alkalommal jutottak el.

A Magyar Kupában 12 arany mellett 2 ezüstöt könyvelhetnek el, a Szuperkupát pedig 2 alkalommal hódították el.

Ezeken túl a Közép-európai Kupában, a Kupagyőztesek Európa Kupájában, és a Vásár Városok Kupájában is sikerült maradandót alkotniuk.

Az MTK az egyetemes magyar sport egyik legrégebben alapított, legsikeresebb és legpatinásabb egyesülete, így történetük együtt mozgott Magyarország 20. századi történelmével, a szurkolóknak a hosszú idő alatt volt okuk bőven örömre és búsulásra is.

Az MTK és a Hungária FC is kék-fehér színekben játszott és játszik ma is. A hazai találkozóikon viselt kék harántcsíkos mez, benne a klub címerével, a szintén kék nadrág, illetve a fehér sportszár sajátos megjelenést biztosít a csapat labdarúgóinak.  A kék-fehér összetétel mindössze 1949 és 1956 között módosult, akkor a piros-fehér lett a hivatalos színösszeállításuk, talán nem véletlen.

A nehéz, sikertelen éveket is magában tarkító időszakot követően az MTK 1995-től újra stabil lábakon áll, hiszen miután az 1994/95-ös szezont  a másodosztályban töltötték, a kényszerű NBII-es tagság a megújulás és egy sokkal fényesebb, sikeresebb időszak kezdetét is jelentette, mivel az alakulathoz, Sándor Károly közvetítésével, a milliárdos üzletember Várszegi Gábor érkezett, akinek köszönhetően a csapat akkor Magyarországon egyedülálló anyagi pozícióba került. Az együttes már a másodosztályban is kiugró teljesítményt nyújtott, mivel Bicskei Bertalan irányítása alatt óriási fölénnyel lett bajnok, hogy aztán következhessen a nagy bevásárlás, a felkészülés az élvonalra. A klub a keretében tudhatta, csak csatárposzton a Csertői, Hamar, Füle, Kenesei, Orosz ötöst, ekkor érkezett a gárdához Illés, Kuttor, illetve Babos. Idény közben Bicskei Bertalan helyét a kispadon Kisteleki István vette át, majd őt Garaba Imre váltotta. Az újonc az ötödik helyre futott be a visszatérését követő első idényben. Az igazi áttörést az ezt követő szezon, az 1996/1997-es évad hozta meg. Garami József vezetésével a klub 15 meccset hozott zsinórban, így természetesen utcahosszal megnyerték a pontvadászatot, elhódították a Magyar Kupát, ezután pedig a Bajnokok Ligája-selejtezőben, illetve az UEFA-kupában két-két körön jutottak túl, azóta még háromszor 1999-ben, 2003-ban, és 2008-ban ünnepelhettek a kék-fehérek bajnoki elsőséget. Bár hivatalosan már nem Várszegi Gábor az MTK tulajdonosa, az öt évvel ezelőtt létrehozott agárdi Sándor Károly Futballakadémia,  mely még mindig az ország első számú utánpótlás-nevelő bázisaként tartják számon, a mai napig sikeresen működik. Az onnan kikerülő fiatalokra építő, idegenlégiósokat alig foglalkoztató MTK pedig azóta is sajátos rövid passzos, gyors, magabiztos labdatartással párosuló futballt játszva a hazai mezőny egyik meghatározó csapatának számít.

A bejegyzés trackback címe:

https://nb1foci.blog.hu/api/trackback/id/tr322214435

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása